Většina z nás touží v životě dosáhnout nějakých plánů, cílů, vizí. Mnoho z nás chce udělat nějakou změnu v životě, naučit se něco nového. Někdy to jde snadno a někdy se nám do cesty postaví některé bariéry, které náš postup a úspěch zpomalují, nebo se nás dokonce snaží zastavit. Ale my se nedáme :-), protože se na ně dokážeme připravit a víme, jak na ně :-). 

Koukněte na 10 nejčastějších bariér a jak si s nimi poradit.

1) Lenost

Nechce se vám začít? Rozporcujte si svůj cíl nebo změnu na malé kousky a najděte ideálně ještě dnes nějaký miniaturní krok, kterým můžete začít hned. Pokud chcete například začít cvičit – pochodujte dnes 1 minutu na místě. Pokud se chcete začít učit jazyk – vytáhněte si dnes učebnici z knihovny, nebo si ji najděte na webu a objednejte, nebo se naučte 1 slovíčko. (Tento postup po malých krocích nese název Kaizen – o této metodě jsem napsala celý ebook – MALÝMI KROKY ZA VELKÝMI SNY). Nyní k objednávce ebooku dostanete ZDARMA také stručného PRŮVODCE JAK ZVÍTĚZIT NAD ODKLÁDÁNÍM

2 Nedostatek sebevědomí

Máte pocit, že právě Vy to nemůžete zvládnout? Inspirujte se někým, kdo to už zvládl. Zjistíte, že na tom zpočátku byl/a možná hůř, než jste Vy teď. Když to zvládl on/ona, zvládnete to také. Najděte si někoho, kdo Vás podpoří a dodá Vám odvahu. Kdo ve Vás věří a povzbudí Vás – třeba blízkého člověka nebo nějakou online skupinu. Uvědomte si své silné stránky, co Vám jde, co umíte, v čem si nejvíc věříte a pokuste se to vše začlenit do vašeho postupu. Vzpomeňte si na své úspěchy z minulosti a své silné stránky.

3) Nedostatečná motivace

Motivace je klíčová ingredience pro dosažení čehokoli. Spoléhejte především na svou vnitřní motivaci (ne na tu zvnějšku). Uvědomte si, co Vás dokáže opravdu motivovat, co Vám dodává energii. To se pokuste začlenit do Vaší práce a života co nejčastěji. Ideálně koupejte se v inspiraci a motivaci každý den. Naopak eliminujte věci, které Vás demotivují nebo věci, které ve Vás probouzí nudu. Staňte se průzkumníky vlastní sebemotivace a naučte se sami sebe oceňovat a chválit. (Jak zvýšit a udržet si svou vnitřní motivaci se dozvíte v mém novém ebooku TAJEMSTVÍ MOTIVACE).

4) Obava ze selhání nebo odmítnutí

Co když uděláte chybu a ostatní Vás kvůli tomu odsoudí?  Připusťte si, že chybovat je lidské, každý z nás občas udělá chybu. Já osobně jsem jich už nasekala už spousty, a přesto mě to nezastavilo.  Jak říká jedno moudré přísloví: „Chybami se člověk učí“. Naučte se brát chyby jako výzvy a poučte se z nich, ale nenechte se zastavit. Věřte, že ti nejúspěšnější lidé chybovali hodně krát, ale nikdy se po chybách nevzdali.

5) Špatné hospodaření s časem

Znáte své největší žrouty času? Pokud ne, seznamte se s nimi. Já už jsem to udělala J. Snažte se tyto žrouty co nevíce eliminovat. Stanovte si akční plán a co chcete zvládnout. A především si stanovte každý den své priority. Po dobu plnění plánu odstraňte co nejvíce rušivých elementů jako jsou chaty, vibery, facebooky, maily, whats upy a já nevím co ještě. Já například mám tyto rušiče ztlumené, když pracuji na něčem důležitém a používám je jako odměnu mezi jednotlivými bloky.

6) Nedodržování priorit

Máte pocit, že se topíte v úkolech, valí se na Vás z každé strany a je jich příliš? Naučte se stanovovat si priority.  Existuje spousta pomůcek. Já osobně se vždy snažím to nejdůležitější vyřizovat během dopoledne, kdy mám nejvíce energie. Vždy se zamyslím, jaká činnost mě nejvíce posune k dosažení toho, co chci. A pamatujte, že nikdy není dost času udělat vše, ale vždy je dost času udělat to nejdůležitější.

7) Klídek a pohoda

Proč byste se měli k něčemu nutit a přemáhat, za něčím honit, když je vám takto dobře? Všichni se rádi cítíme v pohodě a bezpečí a rádi si hovíme v naší komfortní zóně. Naučte se dělat bezpečné výlety za hranice vaší komfortní zóny tak, že ji postupně rozšiřujete do dalších zájmových oblastí. Jak na to píši ve svém novém ebooku Tajemství motivace.

8) Nedostatek zkušeností

Nemáte potřebné znalosti a dovednosti? To ale přece nevadí, to jsou věci, které se dají postupně doplňovat a získávat. Já jsem si také musela doplnit spoustu znalostí a dovedností a v doplňování pokračuji dál. Zjistěte, co potřebujete, co Vám chybí a co se chcete naučit. Přihlaste se do kurzů, online kurzů, projektů, vyhledejte si články na webu, kupte si knihy, zeptejte se někoho apod. Aktivně vyhledávejte příležitosti k dalšímu učení a růstu.

9) Limitované zdroje

Pokud nemáte vše, co byste potřebovali k hladkému průběhu svojí práce nebo k dosažení svého cíle, ať už se jedná o čas, podporu, technické vybavení apod., naučte se tyto nedostatky překonávat a vyhledávat jejich řešení. Najděte někoho, kdo Vám může pomoci tyto limitované zdroje odstranit nebo překonat. Neumíte grafiku? Buď si najděte někoho, kdo Vám s tím pomůže, nebo si stáhněte grafický program zdarma, je jich spousta. Kdykoli cítím, že mám blok z důvodu technických nedostatků, řeším to tak, že se zeptám, jak to řeší ostatní, kteří už to používají. Většinou je mi doporučen nějaký program placený nebo zdarma. A já po zhodnocení rozhodnu, zda na to stačím sama, nebo požádám někoho o pomoc. Jednoduše aktivně jednám, nenechám se zastavit.

10) Obava ze špatného rozhodování

Co když se rozhodnu špatně? Nebojte se, uvědomte si, že vždy děláte to nejlepší možné rozhodnutí s těmi informacemi, které máte k dispozici. Nikdy nebudete mít všechny informace. A špatné řešení, je alespoň nějaké řešení. Můžete si říct, aspoň jsem to zkusil/a. A jaký je nejlepší způsob napravit špatné rozhodnutí? Udělat další (samozřejmě ideálně správné :-)).

Přeji hodně úspěchů a sil na Vaší cestě životem.

Dáša