ČEMU SE KDY VĚNOVAT

Dub 26, 2021 | Blog | 0 komentářů

Víte, že nás každou hodinu, den, měsíc či rok ovlivňují specifické energie? Každému roku, měsíci, dni a dokonce i hodině vládne podle učení čínské kosmologie určitá osobitá energie. Tyto energie vycházejí z teorie pěti prvků a také charakteristiky zvířat čínského zvěrokruhu. Jednotlivé prvky pak dodávají roku, měsíci, období a hodně své specifické vlastnosti.

Je dobré tyto energie znát a využívat jejich sílu a potenciál. Nejdůležitější z dlouhodobějšího hlediska, je pro nás využívání zejména energií Roku a energii jednotlivých měsíců. Tyto energie nám velmi usnadňují naši práci. Pokud je využijeme, pak nám jdou věci snadno, hladce, lehce a nemusíme plýtvat naší vzácnou energií. Pokud jdeme proti těmto energiím, pak se zbytečně vyčerpáváme a ubíráme si tak sílu.  Budeme-li se řídit tím, co je v kterém období vhodné dělat, pak nasedneme na pomyslnou vlnu a necháme se unášet za svými sny a cíli bez větší námahy.

Cyklus energií se dělí do pěti prvků/energií/fází (každý to můžeme nazývat, jak mu, vyhovuje). Dvě fáze jsou rostoucí neboli  stoupající energie, jsou jimi element Dřevo a Oheň. Další dvě fáze jsou klesající energie, tedy prvek Kov a Voda. A pak zde máme tzv. mezifázi, která je  mezi růstem a klesáním, vytváří rovnováhu a tou je energie Země (neboli mezidobí země). Toto období je nejlepší využít k zastavení se, ohlédnutím se za minulým obdobím, zhodnocením a případnému přehodnocení našich cílů a plánů.

V průběhu fází Dřeva a Ohně energie stoupá a sílí. Dodává nám tak hodně energie a my ji můžete využít pro své aktivity, začátky, rozjezdy. Nemusíme pak vyčerpávat svoji vlastní energii, ale využít energii daného prvku a vézt se na pomyslné vlně.

V průběhu fází Kovu a Vody naopak dochází k oslabování energií a my nemáme ve své činnosti žádnou aktivní podporu. Jsme-li tedy v období fází Kovu a Vody aktivní, znamená to, že musíme využívat svojí vlastní energii a tím si ji odčerpáváme. Uměním práce s energiemi je využívat sílu energií pro to, abychom nemuseli využívat energii svojí. Tím posilujeme svůj organismus a zdraví. Protože čím více používáme svoji energii, tím více nám pak chybí, chybí našemu tělu, které je pak náchylnější k nemocem a také rychleji stárne.

Využijte tohoto umění práce s energiemi i při svém plánování aktivit v každém roce. Nejvíce aktivit a nejnáročnější aktivity si tak naplánujte hlavně na jaro a léto, kdy vládnou energie Dřevo a Oheň. Méně náročné činnosti, dodělávky, kontroly, hodnocení pak ideálně na podzim, kdy vládne Kov. V období zimy, tedy vlády Vody, jsou pak energie opravdu slabé a nejnižší, a vy byste již neměli být téměř vůbec aktivní, nerozjíždět nic nového. Měli byste se věnovat hlavně odpočinku, rodině a regeneraci pro další rok.

ENERGIE MĚSÍCŮ

LEDEN 21.12.- 20.1.  Buvol (vládce měsíce), energie VODA

Leden je jakési startovní pole a jak se říká, start ovlivňuje konce závodu. Tady u nás konec roku. Čím lepší start, tím lepší cíl a výsledky. Grantem tohoto měsíce je Buvol, který přináší energii síly vytrvalosti a pevné vůle. Je to opravdu ideální období k tomu naplánovat si celý rok dopředu. Máme si vše zpracovat dle svého (ne s ohledem na někoho), musí to vyhovovat zejména nám. Na přípravu si dopřejte dostatek času. Pokud si vše v tomto období dobře naplánujeme, zajistíme si úspěch u 90% aktivit. Všechna ostatní zvířata budou pokračovat v „brázdě po Buvolovi“. Toto období je především také o odpovědnosti, disciplíně, poctivé práci a tradicích. Nezapomeňte si do plánu zahrnout ideálně všechny oblasti vašeho života, aby se rozvíjely ve vzájemné rovnováze. Leden prostě a jednoduše využijte zejména k přemýšlení a plánování. Ideální čas na vytvoření nástěnky snů. Jen pozor, plán na papíře je jedna věc, ale pak je třeba k realizaci aktivita a naše přičinění se.

ÚNOR 21.1.- 18.2. Tygr (vládce měsíce), energie DŘEVO

Začíná jarní sezona, už přicházejí energie , které s naším plánem chtějí jít ven, bude nás to nutit už začít něco dělat. V tomto období bychom měli naplno rozjet všechny svoje aktivity. Energie Tygra je velmi razantní, agresivní a rychlá. Dobré je využít ji k něčemu, co na daném projektu potřebujeme udělat rychle a důrazně = prorazit. Nemusíme u toho moc přemýšlet a řešit jak začneme, neřešit detaily. Prostě začít a nepřemýšlet, jak to dělám, vrhnout se do toho, s co největší silou a vervou. Tygra nesmí nic zastavit – může to být trochu i chaos, ale to nevadí, prostě to musíme dělat. V tomto období nevadí ani případné chyby, v tom velkém chaosu budou bezvýznamné. Důležité je, abyste se uměli v tomto období rychle rozhodovat. V tomto měsíci by také mělo přijít tvoření nových nápadů, kreativita, všechny projekty rozjet naplno. Nyní je prostě čas ZAČÍT, co a jak dál nechte až na další vládce. Tygr se pohybuje mocným skokem, proto máte šanci se posunout rychle kupředu ke svým cílům. Tento čas je také ideální na brainstormingy a vymýšlení nového.

Zklidnění v tomto měsíci naleznete v přírodě na dlouhých procházkách, ideálně kolem vody. Ve vašem interiéru by již neměla být ani památka po Vánocích a mělo by zde být již patrné nadcházející svěží období Jara.

BŘEZEN 19.2.-19.3.  Zajíc (vládce měsíce), energie DŘEVO

Tygr to v předcházejícím měsíci rozjel na hodně frontách a Zajíc to začne více řešit a zjišťovat podrobnosti a detaily. Zajíc má za úkol zpracovat a prozkoumat, čeho jste až dosud dosáhli a vše hezky rozpracovat. Nyní musíme trochu zpomalit a udělat si ve věcech dalšího postupu pořádek a popřemýšlet, jak dál. V tomto období bychom se měli věnovat hodnocení procesu a upravování a napravování chyb. Zajíc nám pomůže očistit a zpřesnit zmatek od Tygra.

Energie Zajíce jsou hodně o nitru, vnitřku, interiéru, vnitřním zázemí. Je to ideální období pro hledání nebo vytváření nového domova či stěhování, dělání rekonstrukce, vytvoření si doma i v kanceláři takového zázemí, které nás bude dobíjet další energií pro postup vpřed. Kancelář byste měli vybavit vším, co budete potřebovat ke své práci (počítače, papíry, tiskárny, materiály). Potřebujete-li posilu týmu, pak je vhodná doba na přijetí nových lidí. Pokud plánujete rekonstrukci, nyní je nejvyšší čas si udělat minimálně plán rekonstrukce –  co budete potřebovat, sehnat řemeslníky, barvy, materiál, jak to chci dělat, sehnat … Doma je také toto období nejvhodnější na pořádný jarní úklid, vše vymeťte, ukliďte, pořádně vyvětrejte, vyzdobte si interiér jarními barvami a dekoracemi. Zimní věci a dekorace ukliďte. Dům musí zářit čistotou a novou svěží energií. Zbavte se všeho, co nepotřebujete, všeho rozbitého, nefunkčního. Vhodné období také na uzavírání „míru“, příměří a řešení starých sporů. Měli bychom se umět domluvit v klidu a vždy najít nějaké rozumné řešení pro obě strany.

DUBEN 20.3. – 19.4.  Drak (vládce měsíce), energie DŘEVO

Toto období přebírá opět jangový a velmi aktivní Drak. Drak přebírá od Zajíce zrevidovaný plán a udělá z toho jeden velký obraz. V tomto období dojde opět k přívalu nové energie. Máme se opět rozjet a dělat vše ve velkém. Drak = velkorysost tzn. projde nám spousta věcí. V tomto období se zaměřte na svoje cíle a plány, podpořte expanzi a rozvoj. Drak vyletí s tím, co Zajíc očistil, a začne mít vize a nápady. V tomto období opět moc nepřemýšlíme, Drak má velké vize, dokáže vidět do dálky a dopředu. Teď už musíme opravdu vědět, kam s tím plánem jdeme. Už musíme vidět náš cíl jasně před sebou. Dochází k rozmachu, podporujeme vše, co můžeme dokázat a udělat (zároveň se nám rozjasní, co za tím vším může ještě stát). Nastává tak silné období pro velkorysé, neotřelé, inovativní a odvážné projekty a plány. Sněte a mějte velké cíle. Toto období určitě využijte pro vzdělávání, četbu, práci na sobě. Ideální čas také na vyzkoušení nějaké nové kreativní činnosti, přihlášení se na kurz…

KVĚTEN 20.4. – 19.5.  Had (vládce měsíce), energie OHEŃ

S Hadem přichází energie Ohně – období tepla, štěstí a radosti. Had má za úkol vzít od Draka naši ideu a vizi a promyslet, jak by to mohlo fungovat dál. Musí té vizi dát formu a vše pojmenovat (zformulovat to). Je to jakýsi tvůrce formy, která musí být pevná, aby udržela tu sílu myšlenky. Zde se musíme zaměřit na vědění, tedy vím proč, co a jak budu dělat. Vše bychom měli dotáhnout k dokonalosti, kterou Had miluje.

Toto období pod záštitou Hada může být poněkud náročné. Had má rád kvalitu, hloubku a noblesu, miluje dokonalost, nesnáší lži, nepoctivost a hloupost. Had je velký intelektuál, ideální období na návštěvu nějakého vzdělávacího kurzu či semináře, či studium něčeho nového nebo přečtení knihy. Had miluje noblesu, hloubku a kvalitu, dopřeje si tedy v tomto období dobrou večeři, nevšední zážitky, nešetřete na sobě, jelikož Had musí mít vše nejlepší, nejkvalitnější, nejnovější ať to stojí, co to stojí.  Had miluje také umění, módu, krásu, drahé a kvalitní věci, takže v tomto období je nejvhodnější čas na návštěvu módní přehlídky, divadla, galerie, či pořízení si nějakého nového „módního kousku“ do vašeho šatníku. Dopřejte své knihovně také pár nových knih. Vhodný čas na uspořádání rodinný oslav, večírků, sešlostí. V interiéru musí vládnout kvalita, krása, noblesa a harmonie.

ČERVEN 20.5. – 20.6. Kůň (vládce měsíce), energie OHEŇ

V tomto období pod nadvládou Koně bychom měli být v nejvyšší aktivitě ve všem, co chceme dělat. Všechny aktivity, které jsme dotáhli k dokonalosti bychom měli nyní rozjet na maximum. Měli bychom nabízet, prodávat, ukazovat, prezentovat atd. Vše musí jet a nesmíme se zastavovat. Musíme o sobě dát co nejvíce vědět, co nejvíce se ukazovat, presentovat. Toto období by měla být jedna velká jízda, kdy bude vše v neustálém pohybu a akce bude střídat akci. Nyní není čas na plánování a přemýšlení.  Pokud třeba podnikáte, nebo chcete něco rozjet, nebo máte skvělý nápad, nyní je ten nejvhodnější čas na reklamu, na to dát o sobě pořádně vědět světu. Teď je ten nejvhodnější čas zviditelnit se. Kůň si rád jde za svým, je statečný, odvážný, cílevědomý, rychle se rozhoduje a má silný tah na branku, využijte tedy toto období pro start nových věcí, či splnění si vašich snů či plánů. Kůň miluje pohyb –  vyrazte si se svými přáteli za sportem, zatancujte si, nebo vyzkoušejte či začněte klidně nějaký nový sport. Měla by převládat radost, veselí, bezstarostnost a volnost, dopřávejte si uvolněnou atmosféru. V interiéru vše co nejvíce otevřete, provzdušněte, dostaňte sem co nejvíce světla.

ČERVENEC 21.6. – 21.7.  Koza (vládce měsíce), energie OHEŇ

Tomuto období vládne citlivá a romantická Koza. Ideální období na užívání si výsledků z předchozího období pod vládou Koně, ty výsledky musí být pevné. Pokud se nám od začátku roku nedařilo, tak v tomto období začne vznikat nervozita. Teď už musíme mít jasnou představu o tom, jak by ten rok měl dopadnout (půlka roku už je zrealizovaná), vrcholná aktivita a jakýsi „finiš“ měla být v období vlády Koně. Teď už musí být vše dobře rozjeté a nastavené a fungovat samo, energie už teď půjdou dolů a do všeho už začneme dávat svojí vlastní energii.

Ideální období na romantické výlety a dovolené, romantické západy slunce, žádosti o ruku, romantické večeře. Ideální období pro péči o svou rodinu, zázemí partnera. Vhodné období na dělání rekonstrukce, zkrášlování našeho bytu, kanceláře, interiéru. Její umělecké založení vyzývá k návštěvám společenských a kulturních akcí. Návštěva kina, galerie, divadla, výstavy nebo přehlídky bude tedy příjemně strávený čas. V tomto období je dobré se hodně věnovat rodině, domovu, vytvářet kolem sebe, láskyplné, harmonické a krásné a stabilní prostředí. Je nejvyšší čas si koupit něco krásného, po čem už delší dobu toužíte. Nyní je tedy výborné období na to podat někomu z rodiny či okolí pomocnou ruku nebo je to ideální období k usmíření a narovnání nefunkčních vztahů.  Květiny by v tomto období neměly chybět v žádném interiéru. Pozor – Koza potřebuje oporu tzn. v tomto období musíme jít na jistotu (ne riziko a jen něco zkoušet, zda to půjde nebo ne). Ideální doba pro chození do společnosti, kulturu, umění, pořádání párty, večírků, posezení s přáteli.

SRPEN 22.7. – 21.8.  Opice (vládce měsíce), energie KOV

Období pod nadvládou Opice bude velmi dynamické, rychlé a úspěšné, veselé a hravé. Měli bychom toto období využívat spíše na dokončování toho, co jsme letos začali. Opice se ráda dere dopředu s novými a neotřelými nápady.

V tomto období už musíme pomalu začít přemýšlet o tom, co s výsledky za tento rok budeme dělat v příštím roce. Zpracovat a zrevidovat si plán do konce roku, ale už i s ohledem na další rok (tj. 2017). V tomto období není dobré řešit žádné důležité záležitosti a nepříjemnosti už vůbec ne. Pokud se však nějaký problém objeví, tak ho hned řešte. Opice totiž nerada řeší jakékoli problémy a může mít tendenci od něj utéci. Na problémy pohlížejte jako na hru, kde se můžete něco naučit a navíc vyhrát. Toto období je tedy vhodné pro ocenění druhých, pochvalu a samozřejmě také pro přijetí ocenění a chválení sebe sama. V tomto měsíci není dobré vsázet na dlouhodobý vztah při seznámení. Opice je sice hravá a vášnivá, ale často je jí jedno s kým si hraje, nebo s kým hraje divadlo. Opice nemá ráda žádné závazky, ale miluje milostné radovánky.

ZÁŘÍ 22.8. – 23.9. Kohout (vládce měsíce), energie KOV

Toto období pod vládou Kohouta nám pomůže detailně propracovat plán z minulého měsíce. Je to jakési období inventury a „velkého úklidu“. Ideální čas pro finanční záležitosti, vytváření různých systémů, řádů, tabulek, řešení detailů.

Kohout se rád ukazuje. Na toto období je vhodné si naplánovat zajímavou a noblesní společenskou akci.  Období pod vládou Kohouta může být tedy plné práce, předvádění, neústupnosti a možného pracovního postupu. Vrhněte se tedy do rutinní práce, která vyžaduje přesnost se zaměřením na detaily, ta Vám tento měsíc půjde nejlépe. V tomto období je také vhodné řešit závažnější těžkosti a situace. Kohout rád dotahuje věci do konce, pokud máte nějaký projekt rozpracovaný, nyní je ideální období na to s ním pohnout a dotáhnout jej do zdárného konce.

ŘÍJEN 24.9. – 22.10.  Pes (vládce měsíce), energie KOV

Období pod vládou Psa nám pomůže ohlídat, že ten detailní plán, který zpracoval Kohout, se bude opravdu dodržovat a že proces se uskuteční správně. Bude také hlídat dodržování pravidel, dohod, řádů. Ideální období na různé charitativní a dobročinné akce. Tento měsíc je ve znamení obětavosti, pomoci ostatním a konáním dobra. Donutí Vás také více přemýšlet o opravdových hodnotách, mravní čistotě a vztahu k penězům.

Pes nemá rád změny, je spíše konzervativní, proto si na toto období neplánujte žádné velké inovace v životě ani doma. Má velký smysl pro rodinu, která je pro psa celoživotním závazkem, proto se tento měsíc věnujte hodně rodině, dětem a rodinným záležitostem.

LISTOPAD 23.10. – 21.11. Vepř (vládce měsíce), energie VODA

Vepř nic neřeší, v tomto období už nemůžeme řešit průšvihy a problémy a už nemůžeme s ničím nic dělat. Pozor, pokud se nám nepodařilo to, co jsme si na začátku roku naplánovali. Vepř se z toho může zhroutit, lidi se můžou v tomto období hroutit a mít silné deprese (je to období kdy začínají i silné jinové energie). Proto bude opravdu velmi důležité si v předcházejícím měsíci Psa naplánovat, co s tím výsledkem budeme dělat dál (i s tím špatným). Vepř musí od Psa dostat jasné instrukce, co dál (Vepř je šikovný, ale potřebuje vedení a dostatek informací).

Pokud se nám podaří dosáhnout toho, co jsme si pro tento rok naplánovali, bude velmi důležité to s Vepřem oslavit – dodáme si s tím spoustu energie (hodování, jídlo, pití atd.). Vepře nesmíme opravdu zatěžovat přemýšlením a vymýšlením. Toto období je jedním z mála měsíců v roce, kdy si můžete užít bezstarostný život plný radosti. Vepř velmi rád pomáhá a proto je v tomto období ideální se zúčastnit nějaké charitativní akce, někomu pomoci, určitě Vám to přinese krásný pocit a také radost. Vepř také miluje společnost, takže si užijte společenské akce, přátele….Vepř je velký labužník a jedlík, určitě si užijte nejen Svatomartinských oslav. Náladu si zlepšuje dostatkem jídla a pití, ale také sexem.

PROSINEC 22.11. – 20.12.  Krysa (vládce měsíce), energie VODA

A je tady konec válení se! :-).   Krysa začne řešit, CO BUDEME DĚLAT a pozornost se začne zaměřovat na příští rok (vnitřně to začneme zpracovávat). Vhodné období na získávání informací a sepisování myšlenek. Měli bychom si začít vytvářet první náznaky vize na příští rok. Opravdu výborné období na shánění inspirace a informací (pocit mi dá základní oblast, čemu se chci příští rok věnovat, a já si začnu shánět informace). Ale zatím stále nejsem aktivní! Jen se zajímám. Vyhledávejte si nové informace, pátrejte a analyzujte. Také ideální čas na návštěvu babiček a dědečků či širšího okruhu rodiny. Moudrost starých a zkušených lidí bude balzámem na duši. Vzdělávejte se, zapište se do nějakého kurzu a čerpejte nové vědomosti. Toto období bude zaměřené na rychlost, aktivitu, obchody, informace a komunikaci. Tento měsíc bude přát především obchodním, finančním a investičním záležitostem. Využijte toto období a choďte do společnosti, za zábavou, Krysa miluje lidi a velmi ráda s nimi komunikuje a povídá

 LEDEN 21.12.  – 20.1.  Buvol (vládce měsíce), energie VODA

Pokud Krysa nasbírá hodně informací a vize se zformuluje – předáme ji Buvolovi. Ten s ní vyjde a nikdo ho nezastaví.  Ideální období k rozplánování si nového roku.

Využívejte hodně také mezidobí Země pro svoji konsolidaci a zhodnocení plánů a cesty, kam kráčíte. Tato období jsou:

  • Leden
  • Duben
  • Červenec
  • Říjen

Přeji Vám ať se Vám podaří splnit si svá přání a dojít ke svým cílům i v tomto roce.  Dáša

PS: Chcete lépe porozumět sami sobě, zjistit jaké máte vrozené talenty a jaké energie Vám vládnou? Ráda Vám vypracuji Váš osobní astrotyp.

 

ZDROJ: částečně čerpáno ze zdroje Happyweek od manželů Černákových