1. DÍL - PŘEVEZMĚTE 100% ZODPOVĚDNOST ZA SVŮJ ŽIVOT

Než začneme mluvit o cílech, jak si je stanovit, jak na nich pracovat a jak jich dosáhnout, bych se ráda zastavila u velmi důležité věci. Vlastně nejdůležitější věci, kterou jsem se na své cestě životem dozvěděla a naučila a tou je přijetí 100% zodpovědnosti za Náš život.

Je třeba si uvědomit a přijmout jako skutečnost, že za to, jaký život prožíváme, je zodpovědná pouze jedna osoba. Tou osobou jsme MY sami. Je třeba převzít 100% zodpovědnost za svůj život TEĎ A TADY. Je třeba jednat a nečekat na vhodnější podmínky, vhodnější dobu, vhodnější vztah, práci…Nečekat na to, že někdo něco udělá za nás.

Jak se vám toto prohlášení líbí? Jaké emoce to ve vás vyvolává?  Můj oblíbený autor Mark Dzirasa řekl „ To, kde se teď nacházím je místo, kam jsem sám sebe dovedl já sám“ A tak to přesně je. Je třeba si to uvědomit a připustit.

Co to ale znamená mít 100% zodpovědnost za svůj život? Mít 100% zodpovědnost za svůj život znamená uznávat, že já ovlivňuji vše, co se se mnou děje. Znamená to chápat, že jsem příčinou všech svých zkušeností, výsledků, úspěchů, ale i nezdarů, selhání...a neobviňuji rodiče, přátele, šéfa, politiky, media, počasí, spolupracovníky, nedostatek peněz, málo času - každého a všechno, na co mohou svalit vinu. Obvinit někoho nebo něco je jednodušší a hlavně vás to nenutí dělat něco sami se sebou a to je špatně.

K vysvětlení si vypůjčím jednoduchou rovnici z knihy Pravidla úspěchu od Jacka Canfielda:

U (událost) + R (reakce) = V (výsledek)

 

Základní myšlenkou rovnice je, že každý výsledek, který v životě zažijete, ať už je jakýkoliv, je výsledkem vaší reakce na dřívější událost nebo události v životě.

Pokud se Vám nelíbí výsledky, kterých v současnosti dosahujete, stačí jediné. Změňte své reakce (R) na události (U), tedy na způsob, jakým se věci dějí tak, abyste dospěli k požadovanému výsledku (V). Můžete změnit své myšlení, komunikaci, chování, představy o sobě, o světě, své cíle, sny, věci které děláte, začít věci dělat jinak, než doposud.

 

Pojďme se podívat na názorný příklad:

UDÁLOST: Získáte nečekané peníze - dostanete bonus ve výši 5 000 Kč, nebo zdědíte 50 000 Kč, nebo vyhrajete ve sportce 200 000 Kč

REAKCE: Peníze utratíte za nové oblečení, telefon, nové auto, dovolenou...

VÝSLEDEK: Nemáte nic

 

UDÁLOST: Získáte nečekané peníze - dostanete bonus ve výši 5 000 Kč, nebo zdědíte 50 000 Kč, nebo vyhrajete ve sportce 200 000 Kč

REAKCE: Investujete peníze do finančních fondů, do nemovitosti, do knih, kurzů, které vás něco naučí…

VÝSLEDEK: Máte narůstající čistý zisk či pasivní příjmy nebo nové znalosti a zkušenosti, která vám mohou pomoci k vydělání dalších peněz.

Je důležité také mít na paměti, že ve svém životě máte kontrolu nad 3 DRUHY REAKCÍ :

-        CHOVÁNÍM A TÍM, CO ŘÍKÁTE/VYSLUVUJETE

-        MYŠLENKAMI (vnitřní mluva) a v co věřím (vědomí a podvědomí)

-        PŘEDSTAVAMI (včetně představ o budoucnosti )

Líbí se Vám, co ve svém životě nyní prožíváte a vytváříte? Pokud ano, pak jsem na velmi dobré cestě a pokračujte v ní. Pokud ne, pak doporučuji změnit vaše reakce. Být ochotna /ochoten změnit negativní myšlení na pozitivní, změnit své sny a cíle, změnit své zvyky, změnit knihy, které čtete, změnit způsob, jakým mluvíte k sobě i ostatním, změnit způsob, jakým přemýšlíte, změnit filmy, na které se díváte a možná změnit i přátele, se kterými se stýkáte.

Ale jak jistě víte nestačí pouze pozitivně myslet, číst knihy o tom, co mě zajímá, nebo o pozitivním myšlení nebo navštěvovat semináře, jak se bohužel mnoho lidí domnívá. K tomu, abychom se přibližovali ke svým cílům a žili život, jaký chceme, musíme hlavně vyvíjet aktivitu a reagovat na nabízené možnosti, které nám život přináší.  Bohužel i mnoho lidí z mého okolí, si nadšeně přečtou knihy, shlédnou motivační videa, usoudí, jak je to super a jsou to moudré myšlenky  pak se vrátí zpět do svých vzorců chování a nic z nově získaných zkušeností neimplementují do svého života. Proč? Vyžaduje to energii, vyjít mimo zónu svého pohodlí a udělat v životě změnu.  A změny nemá moc lidí rádo. A jak to dopadne? Už několik let poslouchám stále ty samé stížnosti, jak je život nespravedlivý a jaké mám štěstí, že mám tak hezký život a jak se mi daří:-). Ale naštěstí mám kolem sebe i plno těch, kteří zodpovědnost za svůj život už převzali J.

 

PROSTĚ ZMĚŇTE ALESPOŇ NĚCO, COKOLIV, HLVNĚ ZAČNĚTE!  A ideálně začněte HNED! Ne až zítra, ne až bude lepší počasí, až budete mít lepší náladu, lepší práci, lepší peníze, lepšího partnere, ale TEĎ HNED, jelikož gram činu, je lepší, než kilo teorie.

 

použité zdroje. Jakc Canfield - Pravidla úspěchu