Vydejte se vstříc šťastnějšímu a úspěšnějšímu životu s pomocí koučinku

 

Udělali byste rádi výraznější pokrok ve svém osobním nebo pracovním životě a pohnuli se z místa? Chcete dosáhnout nějakého konkrétního cíle či snu? Stanovit si priority? Učíte se cizí jazyk, ale už několik let jste v kurzu pro začátečníky? Přečetli jste již mnoho knih osobního rozvoje, ale váš život se moc nezměnil?

Pak právě pro Vás může být metoda koučinku ta pravá. Pojďme si krátce připomenout, co to vlastně koučink je. Ale dovolte mi začít tím, co koučink není - poradenství, trenérství, konsultace, přesvědčování druhých o tom, co je pro ně to nejlepší řešení.

Co tedy koučink je?

  • skvělá metoda, jak odhalit vaše netušené zdroje a využít váš plný potenciál a maximalizovat svůj výkon.
  • Skvělá metoda, jak se na řešení vaší situace podívat z jiného úhlu pohledu, jiným směrem, kterým jste se ještě nedívali.
  • Metoda kladení cílených otázek, které vás dovedou k optimálním řešením a odpovědím, které máte ukryté v sobě, jen si to neuvědomujete.  Koučování nám umožňuje uvědomit si realitu, převzít za svá rozhodnutí zodpovědnost.

Kouč ví, že VY jste tím největším a nejdůležitějším expertem na sebe sama. Znáte sami sebe, své silné a slabé stránky, své možnosti a bariéry, svoji práci a profesi,oblast, kterou chcete řešit. Kouč je Vaším průvodcem na Vaší cestě.

Proč věřím koučinku já a jak mi změnil život?

Za důležité považuji, že koučink pracuje s pozitivním přístupem. Zaměřuje se na příležitosti, které přijdou a ne na chyby, které se staly. Zaměřuje se na potenciál člověka, vidí v lidech to dobré. Koučink neposuzuje, nehodnotí.  Je založen na důvěře a odpovědnosti za vlastní rozhodnutí.

Díky koučinku jsem již během 1 roku vytvořila vlastní webové a facebookové stránky, založila vlastní blog, shodila 4 kg, začala zdravě jíst, pravidelně cvičit každý den, mám každý den čas pro sebe a své koníčky, čtu v průměru 2 knihy měsíčně,našla jsem rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem ……a hlavně na svých cílech pracuji kontinuálně.

Víte, že můžete koučovat sami sebe? Ano, stačí se naučit, ptát se sám sebe a uvědomit si, co jsem schopen a ochoten udělat pro dosažení svého cíle, pro řešení dané situace. Pojďme si koučování sebe samých ukázat na malém příkladu z mého života.

 

JAK JSEM SAMA SEBE KOUČOVALA NA SHOZENÍ PŘEBYTEČNÝCH KIL

(ukázka mého vnitřního dialogu asi 2 měsíce starého J)

Jaká je situace, na kterou by ses chtěla v následujících dnech zaměřit?

„Po zimě mám 4 kilogramy nahoře, cítím se nateklá, je mi těsné oblečení a v poslední době to v sobě hodně řeší.. Ráda bych kila navíc shodila před létem a cítila se lépe a lehčeji.“

Do kdy chceš shodit přebytečná kila?

„Ideálně. 1,5 kg za měsíc, takže do 3 měsíců“

Co můžeš dělat jinak, abys shodila 1,5 kg za 1. měsíc?

„Hmmm…nahradím tučné sýry (hemelín, nivu) méně tučnými jako cottage sýr,tvaroh, lučina, kozí sýr, nebudu jíst 1 měsíc uzeniny,salámy, paštiky, nahradím bílé pečivo celozrnným, nebudu jíst 1 měsíc smažená jídla. Nahradím tatarku Yofreshem, každý oběd  bude mít podíl min. 1/3 zeleniny, šampaňské nahradím suchým bílým vínem, 3 x do týdne si k večeři dám zeleninový salát, zkusím si do práce připravovat vlastní jídlo, budu pravidelně sledovat pořad jste to, co jíte, vždycky mě to motivuje se sebou něco dělat….“

Co ještě můžeš udělat, aby sis byla jistá, že opravdu shodíš 1,5 kg za měsíc?

„Zkusím zařadit pozvolna cvičení, zkusím posilovat na břicho 3 – 5 minut každý den a ideálně 2x týdně alespoň 30 minut na rotopedu. Řeknu okolí, že hubnu, abych nad sebou měla kontrolu“

Co pro Tebe bude největší výzva, překážka?

„Najít si čas na cvičení 2x týdně 30  minut, nyní necvičím kromě posilování na břicho cca 3 x týdně vůbec a mám pocit, že na sebe mám málo času :-(„

Napadá tě, kde bys ten čas mohla získat?

„Hmm.. to je dobrá otázka J asi napadá,Verunka (moje dcera) kouká ráda  skoro každý den na večerníček a animáček 30 minut, když bude koukat , tak nebudu uklízet a vařit,ale půjdu rychle na rotoped a budu místo toho cvičit.Uklidit můžu, až usne.“

Jak moc jsi ochotná a motivovaná tyhle změny udělat? Zkus použít škálu od 1 – 10 (kdy 1 vůbec a 10 maximálně).

 „Když nad tím přemýšlím, tak hodně, asi tak něco mezi 8 – 9. Už se na to těším“

Jak moc je reálné, že naplánovaných kroků dosáhneš? Zkus to vyjádřit na stupnici od 1 do 10

„No, myslím, že je to hodně reálné, fakt se těším, až budu zase lehčí, takže dávám 8

Co uděláš zítra jako první krok?

„Půjdu si nakoupit zdravé netučné sýry a zeleninu a pojedu na rotopedu alespoň 20 minut a uvařím si oběd na další den. „

A co bude tento týden tvůj další krok?

Udělám si k večeři zeleninový salát, k posilování na břicho si přidám ještě 60  poskoků na místě. Další den zkusím jet na rotopedu aspoň 5 minut.

 A výsledek? 4 kg za 3 měsíce a osvojení si nových zdravých stravovacích návyků.

Víte, že „Tajemství pokroku je v tom, že musíme začít. Tajemství začátku je v tom, že rozdělíme obrovský úkol do malých, zvládnutelných úkolů a pak začneme s tím prvním.“

Mě osobně pomáhá po dosahování cílů metoda KAIZEN systém procesu neustálého zlepšování pomocí malých změn/krůčků. Ale o tom třeba někdy příště.

Přeji Vám všem šťastnou cestu životem a nezapomeňte, že Chtít, je pro dosažení dobrého výkonu lepší, než muset. Když něco chci, dělám to kvůli sobě. Když něco musím, dělám to  kvůli někomu. Vnitřní motivace je věc osobní volby.“( J. Whitmore)

 

Krásný den přeje Dáša Křiklanová