Před nedávnem se mi dostala do ruky kniha Minfulness pro každý den – Malými kroky k velkým změnám od Garyho Hennesseyho. Kniha mě zaujala už svým názvem, jelikož metodu malých kroků neboli KAIZEN, ve svém životě praktikuji každý den a napsala jsem o ní také ebook .
Když jsem se do knihy začetla, bylo mi jasné, že to je přesně to, co v současné době potřebuji. Začít být více všímavá a přítomná v současném okamžiku. Začít více prožívat a uvědomovat si probíhající okamžiky, jelikož má mysl se často toulala spíše v budoucnosti – a jako sup jsem stále kroužila kolem všeho, co vše je potřeba ještě udělat, zařídit apod., a přítomnost mi tak nějak unikala. Díky tomu, že jsem začala více vnímat skutečný současný okamžik, se také ubíhající čas tak trošku zpomalil, jelikož mi v poslední době s mými třemi ratolestmi letěl jak splašený kůň. Učím se každý den být více přítomná. Nejvíce mi pomáhá, když se přistihnu, že má mysl se toulá všude možně, jen ne v současném okamžiku, začnu zhluboka dýchat a všímat si svého dechu,což mi pomůže se zklidnit a zaměřit pozornost na dech. Většinou si pak začnu v duchu říkat, co právě dělám, jako například vařím si kafe, vyklízím myčku a pod. , čímž si začnu uvědomovat přítomnost a většinou se mi pak daří více se soustředit na to, co v daný moment dělám.
Co to vlastně Mindfullnes přesně znamená? Půjčím si citaci z knihy Mindfulness: „ Mindfulness neboli všímavost je praktický způsob, jak změnit svůj život k lepšímu. Mindfulness znamená vnímat všemi smysly, všímat si našeho prožitku ať už je jakýkoli. Všímavost probíhá vždy v přítomném okamžiku. Když si lépe uvědomíme své prožitky, poskytne nám to možnost začít jednat způsobem, který nám přinese do života více spokojenosti, svobody a laskavosti. Naše mysl má sklon sklouzávat do minulosti nebo budoucnosti, aniž bychom si skutečně uvědomovali, co se děje právě teď a vychutnávali si přítomný okamžik.
Vězte, že klid, uvolnění a spokojenost se nachází v přítomném okamžiku. Proto je důležité naučit se co nejvíce žít a uvědomovat si přítomný okamžik, jelikož právě v něm se odehrává náš život.
Ráda se s Vámi podělím o jednoduché cvičení z knihy Mindfulness, jak můžete třeba při pití čaje, kávy, piva, nebo čehokoli jiného trénovat MINDFULNESS, tedy vnímat opravdu všemi smysly co se děje právě v daný okamžik a být skutečně přítomni.
Poznámka: Pokud ve cvičení jsou za větou tři tečky … znamená to, že si máte všímat chvilku svého dechu a teprve poté přejít k dalšímu pokynu.
CVIČENÍ – JAK BÝT VŠÍMAVÝ A VĚDOMÝ V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU:
Uvařte si šálek čaje, kávy, nebo čehokoli jiného. Šálek držte v ruce a zahleďte se na něj. Všimněte si, jak na něj dopadá světlo a stín…. Je šálek na jedné straně světlejší než na druhé?… Všimněte si, jak odráží světlo a jaké další barvy mu ty odrazy propůjčují. Pokud je hrnek například bílý, je bílý úplně celý, v jediném odstínu, nebo je těch odstínů či barev více?…
Teď se podívejte na hladinu čaje nebo kávy. Všimněte si barev odrazů, odstínů….Všimněte si páry, která stoupá z hladiny.
Teď se zaměřte a hmat v ruce, jaké pocity vnímáte kůží – teplo, tíhu a tvar šálku…
Teď šále pozvedněte k nosu a nadechněte se – cítíte nějakou vůni? Zavřete třeba oči, abyste se na vůni lépe soustředili…může bát silná , nebo naopak velmi jemná.
Pokud máte žízeň, všimněte si toho pocitu – touhy se napít…prozkoumejte ten pocit …Jaký je to pocit mít nutkání něco udělat?…..
Možná jste i trochu netrpěliví, jaké to je?…
Dobrá, přiložte šálek k ústům….uvědomte si dotyk okraje hrníčku na rtech…Jaké to je? Nyní upijte a na několik vteřin podržte tekutinu v ústech…Jakou má chuť?
Nyní polkněte, pokud jste to ještě neudělali. Vnímejte jak Vám nápoj klouže hrdlem….a to uspokojení, které ve Vás vyvolává….
Díky tomuto cvičení jste právě praktikovali Mindfulness, jelikož jste něčemu věnovali plnou pozornost všemi smysly – věnovali jste pozornost tomu, jak šálek vypadá, jak ho vnímáte v ruce, jakou má teplotu, barvu…Také jste plně věnovali pozornost samotnému nápoji, jak chutná, jak voní, jak vypadá, jakou má teplotu. Dívali jste se, hmatali a čichali… Mindfullness znamená vnímat všemi smysly.Samozřejmě by bylo ideální také vnímat zvuk, ale pokud jste nápoj neměli v hrnečku, který vydává zvuky, pak jste svůj sluch nemohli zapojit .-)
Zdroj cvičení – kniha MINDFULNESS pro každý den – Gary Hennessey