Cesta k prožívání spokojeného a naplněného života není vždy přímočará a jednoduchá. Tato cesta může vést různými cestami, oklikami, malými i širokými uličkami, má také své slepé uličky, odbočky, občas složité křižovatky, někdy se můžeme vydat silnicí druhé a třetí třídy a někdy pojedeme zase hladce po dálnici.

Co je na této cestě skvělé je to, že ať už se nacházíme kdekoli, a i když nemáme třeba právě teď možnost měnit současné podmínky a okolnosti  svého života, to co ZMĚNIT MŮŽEME HNED TEĎ JE NÁŠ DUŠEVNÍ POSTOJ. Ten můžeme změnit kdykoli se nám zachce, jen MY MÁME TU MOC, nikdo jiný to z nás udělat nemůže. Náš postoj k životu a k tomu, co se v něm odehrává velmi ovlivňuje naši míru spokojenosti. Životní spokojenost se nám jen tak sama od sebe nepřihodí, věřím, že je potřeba o ni pečovat každý den. 

K pocitu spokojenosti nám pomůže, když přijmeme fakt , že některé situace a věci v životě neovlivníme a nemůžeme  mít pod kontrolou. S tím je potřeba se smířit, a přijmout to jako fakt. Pak je dobré zaměřit svou energii a pozornost na věci a situace, které pod kontrolou mít můžeme a které můžeme nějak ovlivnit.  Jak říká Janette Šimková: „Když nemůžete jet Porschem, dobrá je i koloběžka.“

Jedno moudré přísloví říká.“ Kdo není spokojen s tím co má, nebude spokojený ani s tím, co by chtěl.“

Jak jste na tom vy? Jak jste spokojeni s tím, co teď v životě máte? Zkuste se zamyslet, jak vnímáte úroveň své celkové životní spokojenosti ve srovnání s jinými lidmi? Cítíte se spokojení stejně jako ostatní? Nebo se cítíte spíše nadprůměrně, nebo naopak zase podprůměrně?

Pokud  je pro Vás těžké to takto odhadnout, zkuste si udělat malý test spokojenosti. Stačí k jednotlivým položkám nejvýznamnějších oblastí života člověka přiřaďte body od 0 do 10 (0 = naprostá nespokojenost a 10 = maximální spokojenost) Tak jednoduše ohodnotíte, do jaké míry jste spokojení  v jednotlivých oblastech života.

MOJE RODINA

PARTNER
PRÁCE/STUDIUM
MÉ SCHOPNOSTI/ZNALOSTI
PŘÁTELÉ A ZNÁMÍ
 ZÁJMY
SEXUÁLNÍ  ŽIVOT
ZDRAVÍ
MOJE FINANČNÍ SITUACE

Vyhodnocení:

Do 34 bodů : výrazně podprůměrná spokojenost

35 až 49 bodů: podprůměrná spokojenost

50 až 70 bodů: průměrná spokojenost

71 až 83 bodů: nadprůměrná spokojenost

Nad 84 bodů: výrazně nadprůměrná spokojenost

Věřím, že nyní už máte představu, jaká je míra Vaší spokojenosti. Víte, jaký je Váš odrazový můstek. Teď se můžete pustit do zkoumání toho, co chcete změnit, napravit, vyladit, abyste se cítili spokojenější, samozřejmě pokud sami chcete. Spokojenost vychází především z našeho vlastního nitra. Já sama, když začínám v některé životní oblasti cítit méně spokojenosti, obrátím svou pozornost na to, co v životě mám a co se mi podařilo. Pátrám po tom, proč se začínám cítit nespokojená a ptám se sama sebe, co můžu udělat pro to, abych se cítila spokojenější. Často je míra naší spokojenosti ovlivněna tím, z jakého uhlu pohledu na věci dáváme, zda přes filtr toho co máme, nebo toho, co nám chybí.  

Přeji spokojený a naplněný život Dáša

Použitý zdroj testu spokojenosti – kniha Žijte své lepší já od Janette Šimkové – nakladatelství Portál