ZAMĚŘUJTE POZORNOST TÍM SPRÁVNÝM SMĚREM

Dub 26, 2021 | Blog | 0 komentářů

Říká se, že, KAM SMĚŘUJE NAŠE POZORNOST, TO ROSTE. Toto je potřeba mít často na paměti, aby rostlo to, co chceme a co je nám ku prospěchu a ne naopak. Je proto důležité si uvědomovat, kam směřuje naše pozornost, čemu dáváme svou energii.

Naše myšlenky, mentální aktivita, která je často nevědomá a podvědomá, může vytvářet trvalé změny ve struktuře našeho mozku – neurony, které se společně aktivují a také spojují. K tomu dochází obzvláště rychle v případě zaměřené pozornosti. Pak si naši pozornost můžeme představit jako kombinaci reflektoru a vysavače. Osvětluje to, na co je upřena a pak to vtahuje do našeho mozku.

Skvělá zpráva je, že naši pozornost můžeme ovládat naší vůlí – můžeme ji nasměrovat kamkoli pomoci vědomého úsilí, máme tak v rukou úžasný nástroj, kterým můžeme formovat vlastní mozek pozitivním směrem. Buďte všímaví ke svým myšlenkám, k dění kolem Vás, k tomu, jakou realitu si vytváříte. Směřuje-li tedy  naše pozornost na to, co v našem životě nefunguje, kde se nám nedaří, co nás činí nešťastnými, co nás stresuje, na naše finanční problémy, na naše nemoci, problémy, na to, kdo nás kdy naštval a urazil, na to, co nám chybí, pak poroste právě to.

Bude-li naopak pozornost směřována převážně na činnosti, které náš činí šťastnými, dodávají nám energii, na naše úspěchy, co se nám povedlo, na to, co v život máme – i na ty zdánlivě obyčejné věci, jako je to, že máme střechu nad hlavou, že máme co jíst, že máme zdravé ruce a nohy, že máme práci, zdravé děti, kamarády, rodinu…)  pak poroste Váš životní elán a radost a to, za co budete moci být vděční. 

Aktuální vědecké výzkumy dokládají, že optimismus a pesimismus nejsou věci vrozené, ale naučitelné. Pokud se člověk naučí být optimistou, zaměřovat svou pozornost na to, co mu činí radost, na to za co může být vděčný, náš mozek je pak v pozitivním nastavení a funguje výrazně lépe, stoupá jeho kreativita, intelekt i energie.

Stačí začít například tím, že si každý den člověk začne zaznamenávat 3 pozitivní věcí, které ho během dne potěšily nebo 3 věci, za které je ten den vděčný. Díky tomuto jednoduchému cvičení si pak systematicky začneme budovat optimistický styl přemýšlení a naše životní spokojenost bude stoupat, jelikož si začneme vytvářet realitu, o jaké sníme. Pozitivní věci, úspěchy, radostné okamžiky můžeme zaznamenávat kamkoli, kam to každému vyhovuje (sešit, papírky na lednici, zrcadle, počítač, přeříkat si je před spaním…. Možností je mnoho.).

Mějte krásný den a pamatujte, Poroste to, kam upíráte svou pozornost.

STÁHNĚTE SI EBOOK ZDARMA JAK PRACOVAT SE SVOU MYSLÍ – PRŮVODCE OČISTOU MYSLI